Mechanicy24.pl

Opona oponie nierówna – zużycie opon

Opona oponie nierówna – zużycie opon

Spece w wulkanizacji potrafią zrobić z oponami praktycznie wszystko. Można je łatać, bieżnikować i robić wiele innych rzeczy, jednak należy pamiętać, że każda taka czynność jest tylko doraźną pomocą. Przykładowo, gdy złapiemy kapcia w wulkanizacji możemy taką oponę załatać, jednak nie będzie ona spełniała tak dobrze swojej funkcji, jak opona nowa.

Przeciętna żywotność opony, czy to opona letnia czy zimowa, wynosi średnio 8, maksymalnie 10 lat. Jeśli jest dobrze eksploatowana a do tego konserwowana, czasem również odpowiednio przeznaczonego do tego preparatami, to nie powinno z nią być problemów, jeśli jednak o opony nie dbamy, może nam ona pęknąć na przykład przy wjeżdżaniu na wysoki krawężnik czy przy wpadnięciu w dołek. Trzeba pamiętać, że nawet gdy opona nie nosi oznak starzenia, nie jest zdarta, ani sparciała to po dziesięciu latach nie nadaje się już do jazdy.

Co prawda można na niej jeździć, jednak nie jest to ani bezpieczne, ani tanie, bo źle dobrana opona powoduje większe spalanie, a poza tym jest o wiele mniej przyczepna do nawierzchni to może się skończyć wpadnięciem w poślizg a nawet wypadkiem.

Zużycie opony

Mówiąc o oponach trzeba też wspomnieć, że opona, które jest zamontowana w pojeździe, który jest mało używany zużywa się szybciej niż w pojeździe, którym się jeździ dość szybko. Dlaczego? Guma musi pracować, aby zachować swą giętkość. Jeśli tak się nie dzieje zaczyna parcieć i szarzeć i na trwałe się odkształca, więc nawet jeśli zaczniemy znów na niej jeździć to do swojego pierwotnego stanu juz nie wróci.